Play – dynamiczny rozwój sieci stacjonarnej i mobilnej w Polsce

Rok 2022 był dla Play (jednego z największych w Polsce operatorów komórkowych) wyjątkowy pod względem inwestycji w rozwój sieci mobilnej i stacjonarnej. Nikt w Polsce nie buduje swojej infrastruktury w takiej skali, by zapewnić klientom najwyższą jakość usług i wolność wyboru.

W czerwcu Play świętował osiągnięcie 10 tys. stacji bazowych w Polsce. Ale już w grudniu przekroczył liczbę 10 500. Sieć Play budowano zarówno w dużych miastach, jak i w miejscowościach, w których do tej pory Play nie był obecny. Dzięki temu stale poprawiał nie tylko zasięg, ale i jakość usług, co potwierdził ranking SpeedTest.pl, w którym Play był na pierwszym miejscu pod względem szybkości internetu w grudniu 2022 roku.

Intensywna końcówka roku

W całym 2022 roku Play uruchomił ponad 800 nowych stacji bazowych. Ale ostatni kwartał, jak co roku, był najbardziej intensywnym okresem dla  Pionu Techniki – to właśnie w tym czasie uruchamianych jest najwięcej nowych stacji bazowych. W samym grudniu przybyły 153 obiekty. Powstały m.in. w Krakowie, Namysłowie, Goleniowie, Puławach, Tarnowskich Górach, Radzyminie, Wrocławiu, Rudzie Śląskiej, Opolu czy Gdyni.

Play 2022

Rozwój sieci światłowodowej

Tylko w ubiegłym roku, dzięki inwestycjom w rozwój sieci stacjonarnej, wybudowano ponad 110 tysięcy nowych przyłączy FTTH. Sieć rozbudowano w Warszawie czy Aglomeracji Śląskiej, ale także znacznie poszerzaliśmy zasięg w pozostałych regionach i miastach – m.in. Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, a także w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy i Lublinie. Wszystkie nowe inwestycje realizowane są z wykorzystaniem nowoczesnej technologii XGS-PON, czyli standardu pozwalającego na symetryczną transmisję danych o przepustowości nawet 8 Gb/s.

Dzięki inwestycjom powstanie ogólnopolska, otwarta sieć światłowodowa docierająca do ponad 6 milionów gospodarstw domowych w całym kraju. W jej skład wchodzić będą budowane nowe przyłącza światłowodowe, jak i obecna, docelowo zmodernizowana do FTTH sieć UPC Polska, docierająca dziś do ponad 3,7 milionów mieszkań. Dzięki niej już dziś klienci korzystać mogą z najszybszego ogólnopolskiego internetu domowego w Polsce według rankingu SpeedTest.pl w roku 2022.

Jako największy inwestor w branży telekomunikacyjnej, w 2022 roku przyśpieszyliśmy nasze działania, by zapewnić klientom jak najlepszą jakość usług i jak najszerszy dostęp do mobilnego i światłowodowego internetu oraz usług telewizyjnych. Nie tylko stale kontynuowaliśmy dynamiczny rozwój sieci mobilnej, przekraczając 10 500 stacji w całym kraju, ale także przyśpieszyliśmy rozwój sieci światłowodowej. Naszym celem jest zapewnienie ponad 6 milionom gospodarstw domowych w Polsce wolności wyboru w dostępie do światłowodowego internetu i usług telewizyjnych. Realizacja największego sieciowego procesu inwestycyjnego w naszym kraju nie byłaby możliwa bez wytężonej pracy i zaangażowania naszego zespołu techniki, dzięki czemu możemy stale zmieniać polski rynek z korzyścią dla obywateli, społeczeństwa i polskiej gospodarki.

podkreśla Michał Ziółkowski, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych Play.

źródło: play.pl

Może Ci się również spodoba