Jaką sieć komórkową wybrać na 2020? Pierw zadaj sobie te pytania!

Wybór sieci komórkowej powinien być w pełni świadomy. Decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. Zwykle zmiana operatora nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Warto również pamiętać, że na rynku pojawiają się coraz nowsze oferty. Jest w czym wybierać, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oferta, z której aktualnie korzystamy nie jest zbyt opłacalna. Z pewnością nie warto jest przepłacać. Jeśli mamy możliwość zerwania umowy bez konsekwencji, to dobrze zrobić to jak najszybciej. Pamiętajmy, że nawet kilkanaście złotych miesięcznie po pewnym czasie przyniesie wymierne korzyści.

Ile obowiązuje umowa?

Niejeden operator pragnie zatrzymać swoich klientów długoterminowymi umowami. Nie zapominajmy, że z punku widzenia użytkownika nie są one zbyt korzystne. Przede wszystkim odbierają swobodę. Nie możemy zrezygnować z oferty w dowolnym momencie, co niesie za sobą pewne ograniczenia. Zazwyczaj za przedwczesne zerwanie umowy grozi wysoka kara finansowa.

Niskie ceny wcale nie musza iść w parzę z długoterminową umową. Najczęściej wystarczy jedynie stosować się do 30-dniowego okresu wypowiedzenia.

Czy zasięg jest niezawodny?

Mieszkańcy dużych miast nie mają większych problemów z zasięgiem. Prawdą jest, że niemal każda sieć komórkowa działa tutaj bez zarzutu. Nieco inaczej jest w przypadku małych miejscowości. Lokalizacja ma więc znaczenie dla tych, którzy cenią sobie komfort oraz niezawodność. Brak możliwości wykonania połączenia lub wysłania wiadomości bywa frustrujący.

Pamiętajmy, że zasięg jest również bardzo istotny, jeśli często podróżujemy. Większość operatorów udostępnia na oficjalnej stronie mapki zasięgu, z którymi warto jest się zapoznać. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić opinie realnych użytkowników. Znajdziemy je np. na forach internetowych.

Na kartę czy abonament?

Kilkanaście lat temu większość osób unikała abonamentu. Mogłoby się wydawać, że jest on dedykowany głównie tym, którzy posiadają duże zasoby finansowe. Nic bardziej mylnego! Obecnie to oferty na abonament często są korzystniejsze i pozwalają zyskać o wiele więcej. Nie warto ich odrzucać już na starcie.

Trzeba również pamiętać, że każdy numer na kartę wymaga zarejestrowania. Minęły czasy, kiedy kartę można było wyrzucić do kosza. Z tego względu takie oferty są nieco mniej popularne, jednak nie oznacza to, że nie uda nam się znaleźć czegoś odpowiedniego.

Maksymalna opłata miesięczna?

Wiadomym jest, że cena odgrywa bardzo ważną rolę. Wiele osób dąży do zminimalizowania comiesięcznej opłaty za telefon i jest to zupełnie zrozumiałe. Chyba nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto. Im więcej aktywnych usług, tym wyższe opłaty. Bez większych trudności znajdziemy oferty za około 20-30 zł miesięcznie. Jest to opcja dla oszczędnych.

W rankingu sieci komórkowych na blogu Satelitarne Cyfrowe przedstawiono wiele ciekawych ofert m.in. za 19,90 zł miesięcznie. Warto więc zapoznać się z wpisem oraz zestawieniem tanich operatorów.

Co zawiera cena?

Dobrze, jeśli opłata miesięczne nie wymaga od nas dodatkowych nakładów finansowych. Sprawdźmy, jak wygląda kwestia połączeń oraz wysyłania wiadomości. Jeśli często wyjeżdżamy za granicę lub wykonujemy połączenia międzynarodowe, to dowiedzmy się, czy roaming jest dodatkowo płatny.

Duże znaczenie ma również pakiet internetu. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla niektórych 1 GB będzie wystarczający, inni zaś będą narzekać, że 15 GB to zbyt mało. Pierwszym krokiem jest określenie, jaka ilość będzie dla nas optymalna.

Może Ci się również spodoba