Co to jest VPN?
Co to jest VPN? Do czego właściwie służy i w jaki sposób działa? Jakie są wady i ewentualne alternatywy usługi VPN?
- Czym jest połączenie VPN?
- Do czego służy VPN w telefonie?
- Jakie zastosowanie ma VPN?
- Serwer VPN – wady użytkowania VPN
W jaki sposób można poprawić bezpieczeństwo w sieci? Które rozwiązania pomagają chronić prywatność? Czy są jakieś metody, by uzyskać dostęp do treści, które są z reguły zablokowane lub ocenzurowane? Jeśli szukasz odpowiedzi na postawione wyżej pytania, zapraszamy do lektury!
Czym jest połączenie VPN?
VPN – czyli Virtual Private Network – jest Wirtualną Siecią prywatną. Zatem VPN to nic innego jak usługa, dzięki której jesteśmy w stanie utworzyć tak zwany „tunel” szyfrowany. Przez „tunel” ten przesyła się dane do globalnej sieci za pomocą odpowiedniego pośredniczącego serwera. Okazuje się, że aktualnie to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą poprawić bezpieczeństwo w sieci, zwiększyć ochronę prywatności oraz uzyskać dostęp do ocenzurowanych czy zablokowanych treści.
Mimo nieco skomplikowanej definicji z reguły sposób działania VPN jest prosty. Jeśli korzystamy z tej usługi ani dostawca internatu, ani służby specjalne czy hakerzy nie są w stanie wyświetlić naszych działań. Jedynym podmiotem, który może widzieć nasze ruchy, jest dostawca VPN. Z tego właśnie względu warto wybierać zaufanego dostawcę usług VPN. Pamiętaj również o tym, by decydować się na takiego dostawcę, który nie przechowuje u siebie żadnych logów aktywności.
Do czego służy VPN w telefonie?
Potrzebujesz VPN? Nie zwlekaj i już teraz znajdź odpowiedniego dostawcę VPN. Usługę możesz wykorzystać zarówno na swoim urządzeniu mobilnym, jak i laptopie czy komputerze stacjonarnym. Zdecyduj tylko, czy chcesz mieć tę usługę jedynie na urządzeniu, czy na routerze. Konfigurowanie połączenia VPN na routerze gwarantuje, że zabezpieczone zostaną wszystkie telefony, komputery i inne urządzenia, które połączone są do zabezpieczonej sieci.
Wirtualna sieć prywatna w telefonie sprawi, że dostawcy usług internetowych nie będą mogli cię śledzić, co zwiększa poziom prywatności.
Jakie zastosowanie ma VPN?
Jak już wspominaliśmy, usługa wirtualnej sieci prywatnej zapewnia przede wszystkim ochronę prywatności w Internecie. Jeśli chcesz zmniejszyć ilość śladów, które zostawiasz w sieci, VPN jest idealną opcją dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że usługa ta nie gwarantuje całkowitej anonimowości. Aby być kompletnie anonimowym, trzeba wykorzystać jeszcze inne, specjalne zabezpieczenia.
Dzięki VPN możesz między innymi ukryć adres IP i być widoczny tylko i wyłącznie pod IP, który został przypisany do danego serwera. Warto decydować się na dostawcę nieprzechowującego żadnych logów aktywności. W takiej sytuacji nikt nie znajdzie nic na Twoim serwerze po jego przejęciu.
Usługa VPN gwarantuje także skuteczne ukrycie aktywności przed dostawcą Internetu. Dzięki temu w momencie pobierania danych plików prędkość czy przepustowość nie zostaną ograniczone, ponieważ dostawca nie będzie mógł w ogóle określić tego, co w konkretnym momencie robisz w Internecie. VPN to również większe bezpieczeństwo. Dzięki usłudze cyberprzestępcy nie przechwycą żadnych Twoich poufnych informacji, w tym również haseł. Zarówno dostawcy usług, jak i służby nie będą mogli monitorować Twoich działań w Internecie, ani podsłuchiwać. Jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć Twoją aktywność w sieci, zobaczy tylko i wyłącznie dane zaszyfrowane i pozbawione sensu.
Kolejną zaletą usługi VPN jest możliwość zmiany IP oraz lokalizacji. Chciałbyś obejrzeć jakiś serial, który jest niedostępny w Polsce? Bez problemu poprzez VPN zmienisz lokalizację i obejrzysz treści, które Cię interesują. To także dobre rozwiązanie w momencie, gdy planujemy zakup – na przykład – biletów lotniczych, usług w abonamencie czy gier komputerowych. Okazuje się, że ceny wielu produktów są uzależnione od tego, gdzie znajduje się użytkownik.
Niewątpliwie dużym plusem usługi VPN jest możliwość omijania różnych blokad i dostęp do ocenzurowanych treści. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na usługę vpn, szczególnie że ceny są bardzo przystępne, a czasami można znaleźć darmowe sieci vpn. Lepiej jednak łączyć się z płatnym serwerem vpn, co zapewnia większy poziom bezpieczeństwa.
Serwer VPN – wady użytkowania VPN
Usługa VPN, chociaż ma dużo zalet, nie jest pozbawiona również wad. Do minusów zalicza się głównie możliwość spadku prędkości połączenia, zwiększony ping czy blokady oraz bany adresów IP przypisanych do serwerów VPN. Niektórzy mogą mieć problem z tym, jak prawidłowo skonfigurować vpn, dlatego warto wybrać sprawdzone usługi. Dzięki temu połączenie vpn będzie można uzyskać bez najmniejszego problemu, a klient nie będzie musiał się martwić o to, jak przeprowadzić konfigurację vpn.