Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy doczekał się zasięgu komórkowego

W tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, który jest najdłuższym tunelem drogowym w Polsce, klienci wszystkich sieci komórkowych mogą teraz cieszyć się niezakłóconym zasięgiem telefonii komórkowej dzięki infrastrukturze zbudowanej przez operatora Play. To dobra wiadomość dla wszystkich podróżujących tym szlakiem, ponieważ zapewni to nie tylko płynność rozmów telefonicznych, ale także szybki dostęp do internetu, co przyczyni się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów.

tunel południowej obwodnicy Warszawy_juz_z_zasiegiem_komorkowym dzięki Play infografika

Prace nad wprowadzeniem infrastruktury telekomunikacyjnej rozpoczęły się w 2023 roku w tym 2,3-kilometrowym tunelu. Cały proces, wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, trwał około roku, a prace budowlane zajęły kilka tygodni. By zminimalizować zakłócenia w ruchu drogowym, operator prowadził je głównie w nocy, blokując po jednym pasie ruchu, zawsze z najwyższym priorytetem zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Ze względu na specyfikę tunelu konieczne było zastosowanie specjalnych rozwiązań, w tym tzw. „cieknącego kabla”, który działa jako długa antena, zapewniając zasięg komórkowy na całej długości tunelu. Dodatkowo, zainstalowano tradycyjne anteny na wjeździe i wyjeździe z tunelu, aby zapewnić ciągłość sieci. Ponadto, przeprowadzono niezbędne prace instalacyjne w pomieszczeniach technicznych tunelu oraz zbudowano specjalny kontener z okablowaniem.

Play wykonał tę inwestycję we współpracy z innymi operatorami, co oznacza, że korzystać z niej mogą wszyscy użytkownicy tunelu, niezależnie od sieci, z której korzystają. Jest to kolejny przykład zaangażowania Play w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. W przeszłości firma już inwestowała w zapewnienie zasięgu na linii metra w Warszawie, a teraz intensywnie rozwija również sieć 5G, co ma się odbywać na częstotliwościach tzw. pasma C. To wszystko sprawia, że Play pozostaje kluczowym graczem na rynku telekomunikacyjnym, dbając o potrzeby swoich klientów i rozwój technologiczny kraju.

Dyrektor Biura Regionalnego Play w Warszawie, Marek Lipski, podsumowuje:

Cieszę się, że po ciężkiej pracy całego zespołu Play udało się uruchomić zasięg w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pod Ursynowem. To wyjątkowa inwestycja, ponieważ wymagała od nas podejścia odpowiadającego potrzebom najdłuższego tunelu drogowego w Polsce. Z zalet instalacji będą mogli korzystać klienci wszystkich sieci, co poprawi zarówno komfort jak i bezpieczeństwo podróżnych.

Może Ci się również spodoba