Testy jakości technologii 5G we Wrocławiu i na terenie GOP

Wielkie badanie internetu 5G w Polsce. Specjaliści z firmy Notel Poland przeprowadzili do tej pory testy w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Olsztynie i Białymstoku. Tym razem odwiedzili Wrocław i Górnośląski Okręg Przemysłowy, aby zbadać w tych obszarach stan wdrożenia technologii 5G. Prezentujemy wyniki przeprowadzonej analizy.

Badania we Wrocławiu i na terenie GOP zostały przeprowadzone za pomocą urządzenia Xiaomi Mi 11, które wspiera technologię 5G u wszystkich polskich operatorów. Ukazują one wyniki testów przeprowadzonych w stabilnych warunkach radiowych i w bezruchu w trybie FreeMode, wykorzystując najlepszą dostępną w danym miejscu technologię, jaką oferowała sieć. W sytuacji, gdy któryś z operatorów w danej lokalizacji nie zapewniał dostępu do 5G, w pomiarach wykorzystywano technologię LTE.

Gdzie przeprowadzono badanie 5G?

Testy we Wrocławiu zostały przeprowadzone w 14 lokalizacjach, wśród których były: Rynek, Dworzec Wrocław Główny, Hala Stulecia, Hala Sportowo-Widowiskowa Orbita, stadion Tarczyński Arena, Aqua Park, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Magnolia Park, Centrum Handlowe Korona, Fashion Outlet, IKEA Wrocław, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, osiedle Gaj i Sępólno.

Analiza technologii 5G w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym objęła tyle samo punktów. Były to: Dworzec PKP w Katowicach, hala widowiskowo-sportowa Spodek, Biblioteka Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Centrum Handlowe 3 Stawy, IKEA Katowice, Stadion Śląski w Chorzowie, Dworzec PKP w Zabrzu, Opera Śląska w Bytomiu, Agora Bytom, Marcredo Center w Piekarach Śląskich, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Dworzec PKP w Sosnowcu, Ruda Śląska Plaza.

Testy pobierania wyłącznie w sieci 5G

Najwyższą prędkość pobierania danych zarówno we Wrocławiu (250,2 Mb/s), jak i na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (246 Mb/s) uzyskał Plus. Na drugim miejscu znalazł się T-Mobile (odpowiednio: 137,5 Mb/s i 128,2 Mb/s), a na trzecim Orange (111,7 Mb/s i 84,7 Mb/s). Najsłabszy wynik w tym teście osiągnął Play (89,5 Mb/s we Wrocławiu i 71,4 Mb/s na terenie GOP).

Jeśli chodzi o dostępność technologii 5G, to interesujący jest fakt, że na terenie GOP aż trzech operatorów osiągnęło wyniki ponad 86% (Plus – 100%, Orange – 92,1%, T-Mobile – 86,9%). Natomiast w badanych lokalizacjach we Wrocławiu zdecydowanie najlepszy zasięg 5G miał Plus (92,4%). W przypadku pozostałych operatorów pokrycie zasięgiem 5G w tych miejscach było zdecydowanie niższe(Play – 50,9%, T-Mobile – 29,4%, Orange – 14,3%). W porównaniu do poprzednich badań tym razem widać dużo rozbieżności, które dotyczą udziału dostępności technologii 5G we wszystkich pomiarach.

Testy szybkości pobierania danych uwzględniające wszystkie technologie

Czas na omówienie wyników badań szybkości pobierania plików przy użyciu najlepszej dostępnej technologii, jaką oferowała dana sieć podczas pomiaru. Tutaj także liderem okazał się Plus, i to na obu obszarach – we Wrocławiu 235,3 Mb/s, a na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego 246 Mb/s. Słabsze wyniki odnotował T-Mobile (odpowiednio: 153,7 Mb/s i 129,7 Mb/s). Natomiast Play osiągnął 86,4 Mb/s i 96,5 Mb/s, a Orange – 142,7 Mb/s i 91 Mb/s.

Streaming wideo

Sprawdźmy, jak w badaniu Notel Poland poszczególni operatorzy poradzili sobie z buforowaniem filmów w jakości 4K? W kategorii „średni czas buforowania filmów” najlepszy wynik osiągnął Plus – we Wrocławiu 2,101 s, a na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego 2,031 s. T-Mobile uzyskał odpowiednio: 2,114 s i 2,077 s, Orange – 2,052 s i 2,260 s, a Play – 2,112 s i 2,147 s. W przypadku analizy „ilości zatrzymań filmu w trakcie jego odtwarzania” we Wrocławiu żaden z operatorów nie zanotował stuprocentowej płynności (Plus – 98,5%, Orange – 98%, T-Mobile – 96%, Play – 83,92%). Na terenie GOP sieci Plus i T-Mobile wypadły bez zarzutu – 100% płynności. Orange osiągnął 90,4%, a Play 89,39%.

Podsumowanie

Plus po raz kolejny potwierdził, że jest liderem, jeśli chodzi o dostępność technologii 5G, tym razem we Wrocławiu i na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Należy podkreślić, że operator sieci Plus jest też jedynym, który wykorzystuje najszersze pasmo 2600 MHz TDD (n38) 40MHz na potrzeby technologii 5G.

Więcej informacji na stronie: https://www.rfbenchmark.eu/stan-wdrozenia-5g-we-wroclawiu-i-gop-raport-stationary-test-rfbenchmark-luty-2022/

źródło: plus.pl

Może Ci się również spodoba