Świąteczno-sylwestrowe statystyki sieciowe od Play
Jak wyglądał ruch w sieci Play w Święta? Oto kilka ciekawych danych i statystyk.
Święta
Polacy wciąż chętnie dzwonią do siebie z życzeniami, ale zajmują się też przygotowaniami do wigilijnej kolacji, stąd szczyt połączeń głosowych przypadł na godzinę 11:00, za to bazując na naszych statystykach możemy założyć, że do świątecznego stołu usiedliśmy o godzinie 17:30 (tutaj nastąpiło zdecydowane zmniejszenie ruchu głosowego). W tym aspekcie jesteśmy dość regularni, ponieważ rok temu te godziny były takie same 😉
Z roku na rok zmniejsza się liczba SMSów oraz MMSów wysyłanych do naszych znajomych. W tym roku w Wigilię wysłaliśmy 41,8 miliona wiadomości SMS oraz 4,2 miliona MMS. Spadki nie są znaczące, ale zauważalne – w roku 2020 było ich odpowiednio 48,6 milionów oraz 4,7 miliona. Uwaga – to dane wyłącznie wigilijne! W okresie 24-26 grudnia wysłanych wiadomości było oczywiście więcej.
A kiedy najczęściej odpakowywaliśmy prezenty (niezależnie czy otrzymane od siebie wzajemnie czy od Świętego Mikołaja)? W około godzinę po rozpoczęciu wigilijnej kolacji, czyli o 18:30. Najbardziej niecierpliwi rozpoczęli zabawę nowymi słuchawkami wcześniej, bo już od godziny 16:00. Co ciekawe, niektórzy swoje elektroniczne prezenty konfigurowali nawet 25 grudnia. Skąd to wiemy? O wspomnianej 18:30 dostaliście od nas najwięcej SMSów z automatyczną konfiguracją internetu dla nowych telefonów czy tabletów z modemami. Jest to związane z przekładaniem karty SIM do nowego urządzenia i naszą szybką reakcją, aby korzystanie z internetu na nowym sprzęcie było jak najbardziej komfortowe 🙂
Sylwester i Nowy Rok
A jak wyglądał sylwester w wydaniu naszych klientów? W porównaniu z nocą z 2020 na 2021 rok i wprowadzonymi wtedy ograniczeniami pandemicznymi zdecydowanie więcej osób spędziło tę noc poza własnym domem. Tym razem wskaźnik „imprezowości” (piękne określenie wymyślone przez naszego niezawodnego Tomka z zespołu sieciowego) wrócił do standardowych wartości.
Ruch połączeń głosowych zmalał około godziny 20:00, kiedy to jechaliśmy na imprezę czy poświęcaliśmy więcej czasu osobom obecnym z nami. Zdecydowany wzrost nastąpił już o 23:45, by osiągnąć swój szczyt 5 minut po północy. Wtedy telefony w całej Polsce były bardzo zajęte, a my sami składaliśmy życzenia naszym bliskim, którzy jednak z różnych przyczyn nie byli akurat blisko nas. I znowu kolejna ciekawostka – ruch głosowy w sylwestra 2020/2021 był wyższy, co wiązało się ze wspomnianymi wcześniej ograniczeniami pandemicznymi.
W przypadku noworocznych wiadomości SMS i MMS spadek jest jeszcze mniejszy (tu statystyki za ostatni dzień grudnia i pierwszy dzień stycznia):
SMS 2020 – 53,4 miliona
SMS 2021 – 51,4 miliona
MMS 2020 – 4,9 miliona
MMS 2021 – 4,4 miliona
Równie ciekawie wygląda statystyka dla transmisji danych – rok temu z racji mniejszej ilości imprez godzina 20:00 to dalszy wzrost wykorzystania internetu, podczas gdy tym razem o tej porze zanotowaliśmy zmniejszenie ruchu. Wynika to (jak w przypadku połączeń głosowych) z poświęcenia czasu otaczającym nas osobom.
A o której zamawialiśmy taxi i wracaliśmy do domów? Szczyt połączeń głosowych na takie numery przypadł na godzinę 2:30 i trwał do 3:30. Z 2020 na 2021 rok takich połączeń było zdecydowanie, zdecydowanie mniej, więc na pewno ten „powrót do normy” może cieszyć. Oczywiście nasze dane nie uwzględniają zamawiania przejazdów przez różne aplikacje.
Zarówno w przypadku Świąt jak i sylwestra większość z nas wraca do Polski – w tym czasie obserwujemy mniejszą liczbę osób z fioletowymi kartami SIM przebywających za granicą.
źródło: blogplay.pl