Przedsiębiorco! Zobacz jakie ulgi i dodatki możesz zdobyć do końca 2022 roku!

Dzięki inicjatywom jak Polski Ład, tarcza antykryzysowa, lub programy unijne, w Polsce dostępnych jest wiele sposobów na dofinansowanie. Choć kończy się rok 2022, małe i średnie firmy mogą wciąż ubiegać się o dotacje dla przedsiębiorstw, ulgi i bezzwrotne wsparcie.

Dotacje związane z pandemią Covid-19

Nadal funkcjonują dotacje dla przedsiębiorstw poszkodowanych wskutek pandemii Covid-19. Możesz otrzymać bezzwrotne dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców – 2022 rok pozwala na otrzymanie dotacji w wysokości 5 000 zł. Te fundusze można przeznaczyć na każdy uzasadniony wydatek firmy jak płace, media, czynsz, czy ubezpieczenie.

Do tej pomocy kwalifikują się firmy zatrudniające mniej niż 50 pracowników, w tym osoby na JDG. Jednak warunki są dość rygorystyczne: wsparcie dostępne jest dla firm, które prowadziły działalność gospodarczą w dniu 31 marca 2021 roku oraz osiągać niższe przychody w porównaniu z czasem przed pandemią. Dokładne szczegółów udzieli ci ekspert CDF Toruń – nasze doradztwo finansowe dla firm właśnie na tym polega.

Nowe ulgi podatkowe

W roku 2022 wraz z Polskim Ładem pojawiły się nowe ulgi, umożliwiające optymalizacje podatkowe. Na przykład osoby samozatrudnione mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej – jeśli twój roczny przychód mieści się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł, możesz uzyskać nawet 17% zwolnienia od podatku.

Takie i inne ulgi dostępne są dla wielu przedsiębiorców. Optymalizacja podatkowa to pełne wykorzystanie możliwości zapewnianych Ci przez polskie i unijne prawo. Eksperci poinformują cię o wszystkich dostępnych możliwościach i pomogą wykorzystać Twoje środki i inwestycje.

Ulgi na badania i rozwój

Nie można zaprzeczyć, że postęp w nauce i technologii jest tym, co naprawdę napędza gospodarkę. W związku z tym w 2022 r. znaczne ulgi są dostępne dla przedsiębiorstw zaangażowanych w innowacje oraz badania i rozwój.  Przedsiębiorstwa dzięki wsparciu jak ulga BR i IPBox mogą odliczyć od podstawy koszty związane z prowadzeniem badań, a także komercjalizacji praw do własności intelektualnej. 

Zamiast ulgi B+R firmy mogą odliczyć zaliczki na podatek pracowników zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową. Nasze doradztwo finansowe dla firm zaleca to instytucjom o niewielkich przychodach lub stratach, które mimo to nadal zatrudniają personel badawczy. 

Dostępne są również dotacje dla przedsiębiorstw, które planują robotyzację. Dzięki odpowiedniej uldze firmy produkcyjne będą mogły zredukować kosztu zakupu robotów przemysłowych i automatyzacji zakładu. Wiele z tych inicjatyw przeznaczonych jest na rozwój rozwijających się branż jak meblarstwo czy produkcja urządzeń AGD.

Ulgi na zieloną energię

Unia mocno wspiera ochronę środowiska, zatem dotacje dla przedsiębiorstw mogą być przeznaczone na działania, które przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Dofinansowania są również dostępne dla osób z sektora gospodarki odpadami i energii odnawialnej.

Jak widać, jest wiele możliwości — często jednak plany mogą dobiec końca wraz z upływem roku 2022. Nie czekaj i umów się na spotkanie w Centrum Doradztwa Finansowego Toruń, by uzyskać więcej informacji o czekających na Ciebie funduszach.

Może Ci się również spodoba