Czy rodzaj hostingu ma znaczenie przy jego wyborze?

ServerDo prawidłowego działania aplikacji webowej lub strony www konieczne jest umieszczenie odpowiednich plików na dyskach. Dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tym tematem może się to wydawać nieco mgliste. Teoretycznie można te pliki umieścić na swoim komputerze. A co się stanie, gdy wyłączymy nasz komputer? Strona zniknie z sieci. Dlatego najlepszych wyborem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm hostingowych.

Podstawy działania hostingu

Firma udostępniająca miejsce na swoich serwerach zapewnia, że nasza strona będzie nieustannie widoczna w sieci. W praktyce oznacza to czas bliski 100%, gdyż z powodów prac serwisowych czy przypadkowych usterek firmy zastrzegają sobie prawo do czasowego wyłączenia naszej strony. Zazwyczaj do określenia dostępności hostingowanej strony używa się uptime’u. Uptime to parametr mówiący o tym przez jaki procent czasu w danym okresie rozliczeniowym strona była widoczna w sieci. Dobrą firmę hostingową można poznać po tym, że gwarantuje uptime na poziomie powyżej 99%.
Innymi istotnymi parametrami jest częstotliwość przeprowadzanego backupu. Profesjonalne kopie zapasowe to ogromna zaleta hostingu, dlatego nie warto podpisywać umów z firmami, które nie mają tej usługi w swojej ofercie.
W zależności od wielkości naszego serwisu będziemy potrzebowali także odpowiednio dużej ilości miejsca na serwerach. Należy to rozważnie przeanalizować, gdyż w zależności od naszych potrzeb może się okazać, że strona szybko się rozrośnie i będziemy potrzebowali większej ilości miejsca. Natomiast sam ruch na naszej stronie będzie generował zużycie transferu danych. Firmy hostingowe ustalają limity transferu danych na linii serwer – użytkownicy. Jeżeli spodziewamy się dużego zainteresowania to może się okazać, że potrzebny będzie spory limit transferu danych.

Podstawowe rodzaje hostingu

Ponadto dobrze jest się orientować w rodzajach hostingu, gdyż to również będzie miało znaczenie dla dokonania optymalnego wyboru.
Hosting współdzielony jest jednym z najtańszych rodzajów tego rodzaju usługi. Określenie „współdzielony” nawiązuje do dzielenia miejsca na serwerze wraz z innymi klientami. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że jeżeli inna strona generuje duży ruch to nasz serwis również może wolniej działać.
W ramach hostingu współdzielonego często funkcjonuje hosting zarządzany w ramach którego użytkownicy dysponują dodatkowo narzędziami ułatwiającymi tworzenie stron i serwisów www. Przykładem szeroko znanym wśród internautów jest platforma WordPress.
Dla osób, dla których jest to niewystarczające może okazać się przydatny hosting VPS. Skrót VPS oznacza Virtual Private Sever. Jest to również usługa współdzielona, jednak serwer w współdzielonej przestrzeni jest skonfigurowany tak, jakby był niezależnym i samodzielnym narzędziem do naszej dyspozycji.
Dobrą alternatywą dla powyższych zastosowań jest hosting w chmurze. Tego rodzaju serwisy używają wielu rozproszonych serwerów, a poszczególnym użytkownikom dostępne miejsce i zasoby są przydzielane dynamicznie w zależności od bieżących potrzeb.

Hosting dla wymagających

Użytkownicy dla których żaden z powyższych produktów nie jest wystarczająco dobrym rozwiązaniem wybawieniem od wszelkich trudności z pewnością okaże się hosting na dedykowanym serwerze. Ta usługa gwarantuje potężną maszynę do indywidualnych celów. Jest to oczywiście najbardziej kosztowna opcja, jednak z tego rodzaju usługi zmuszone są korzystać tylko największe platformy z naprawdę gigantycznym ruchem na swoich stronach.

Może Ci się również spodoba