Serwis i testowanie akumulatorów zasilania buforowego.
Nadzór akumulatorów
W przypadku posiadania zarówno nowego jak i używanego – kilkuletniego akumulatora żelowego, powinieneś wiedzieć o przeprowadzaniu, co jakiś czas, odpowiednich testów. Regularne sprawdzanie umożliwi usunięcie ewentualnych usterek a także zapewni bezpieczną eksploatację. Nadzór akumulatorów AGM przeprowadzić można przy użyciu specjalistycznych narzędzi a także bez takich przyrządów.
Kolosalne znaczenie ma utrzymanie akumulatora w dobrym stanie i weryfikacja skali jego naładowania. Niestety często popełnianym błędem, jeżeli korzystamy z akumulatorów AGM jest przypisywanie im napięcia klasycznych kwasowych akumulatorów. Akumulatory AGM mają troszeczkę wyższe napięcie i mniejszą rezystancję wewnętrzną.
Oględziny i pomiary
Test użyteczności akumulatora bezobsługowego zaczynamy od przeprowadzenia oględzin. Wizualnie stan zewnętrzny nie może wzbudzać zastrzeżeń. Zwracamy szczególną uwagę na wybrzuszenia pokryw. Powierzchnia musi być sucha i czysta. Następnie należy dokonać pomiarów napięcia i rezystancji wewnętrznej baterii. Wszystkie parametry muszą być zgodne z zaleceniami producenta. parametry najlepiej sprawdzić w karcie katalogowej.
Jeżeli okaże się, ze akumulator nie jest zdatny do dalszego działania to należy go odpowiednio składować – w przeznaczonych do tego pojemnikach a następnie przekazać do utylizacji. Jest to odpad niebezpieczny.
Ważnym elementem są miejsca łączenia oraz samo okablowanie użyte do łączenia akumulatorów. Te punkty również są podatne na uszkodzenie. Okablowanie nie może posiadać uszkodzeń izolacji, śladów korozji i podobnych uszkodzeń. W miejscach łączenia nie może się wydzielać ciepło. Więcej na temat okablowania znajdziesz tutaj.
Testery akumulatorów
Do profesjonalnego sprawdzania parametrów akumulatorów służą testery akumulatorów VRLA. Umożliwiają błyskawiczny i w miarę dokładny pomiar każdej baterii.
Jak przedłużyć działanie akumulatora w pełnej wydajności?
Akumulatorom należy zagwarantować odpowiednie warunki przechowywania i pracy. Muszą być przechowywane w suchym miejscu o temperaturze oscylującej wokół 20 stopni Celsjusza. Pomieszczenie musi mieć ponadto zagwarantowaną cyrkulację powietrza. Jeżeli w pomieszczeniu są źródła ciepła akumulatory nie powinny przebywać bezpośrednio przy nich. Należy odizolować akumulatory od urządzeń iskrzących. To jest naprawdę ważne, ponieważ podczas ładowania oraz rozładowywania z akumulatorów dochodzi do wydobywania się wodoru, który może stworzyć z powietrzem mieszaninę wybuchową. Umieszczając na małej przestrzeni kilka akumulatorów trzeba zachować między nimi odległości 5-10 mm – nie mogą przywierać do siebie obudowami.
Nie należy dopuścić do częstego oraz zbyt mocnego rozładowania. Prowadzi to do znacznie przyspieszonej degradacji płyt a dalej do utraty zdolności gromadzenia ładunku. Rozładowany akumulator powinno się jak najprędzej ponownie naładować, przeznaczoną do danego rodzaju akumulatorów ładowarką automatyczną.