Orange – podsumowanie ruchu w sieci w roku 2023

Jak co roku mamy małe podsumowanie ruchu w sieci Orange. Dzięki niemu poznajemy krajowe trendy i zwyczaje użytkowników sieci Orange.

Warto zacząć od tego, że nie ma wielkich zaskoczeń. Dalej rośnie ruch w sieci mobilnej i stacjonarnej, coraz szerzej korzystamy z nowych technologii, jak 5G czy VoLTE, a światłowód króluje w sieci stacjonarnej. Użytkownicy wysłali więcej SMS-ów niż w poprzednim roku, za to przeprowadzili mniej rozmów w technologii mobilnej. Tak to wygląda z lotu ptaka. No to zaglądamy głębiej.

podsumowanie ruchu sieć orange 2023

Kolejny rekord terabajtów

Łącznie użytkownicy sieci mobilnej Orange przesłali w 2023 roku 2 047 285 TB. Porównując do poprzedniego roku daje to 11% wzrostu. Sporo, choć dynamika wzrostu jest wyraźnie mniejsza niż w ubiegłych latach (2022 vs. 2021 – 20%).

Przeważająca większość danych, bo aż 96% była przesłana w technologii LTE. Na popularności powoli zyskuje technologia 5G – osiągając 1,5-procentowy udział w mobilnej transmisji danych. Porównując do ubiegłego roku, w którym udział 5G był na poziomie promili, notujemy kilkukrotny wzrost. Za pozostałą część odpowiada transmisja w 2G i 3G, z których z roku na rok korzysta coraz mniej osób.

Przez cały rok użytkownicy rozmawiali w technologii mobilnej przez 1,2 miliarda godzin. To o kilka procent mniej niż w ubiegłym roku. Czy to oznacza, że rozmawiamy mniej? Niekoniecznie. Być może część rozmów przeniosła się na komunikatory, wykorzystujące mobilną transmisję danych. 65% rozmów odbyło się technologii VoLTE lub WiFi Calling. To prawie 10% więcej niż w poprzednim roku. W 2023 chętniej użytkownicy pisali SMS-y. Wysłali ich 17% więcej niż w rok temu, osiągając zawrotną liczbę prawie 12,5 miliarda.

Światłowód znowu na prowadzeniu

Tutaj stabilnie, bez zaskoczeń. Łącznie w sieci stacjonarnej użytkownicy przesłali 6 788 906 TB danych, co daje 25-procentowy wzrost względem 2022 roku. Za największą część, bo prawie 3/4 odpowiada światłowód. Jest on także coraz chętniej wykorzystywany – wzrost względem 2022 roku wyniósł prawie 45%. Najpopularniejszą prędkością jest 300 Mb/s – wybiera ją blisko połowa klientów sieci stacjonarnej. Taki wynik nie dziwi. Orange Światłowód już trzeci rok z rzędu jest liderem i najszybszym światłowodem w rankingu SpeedTest.pl za 2023 rok.

Starsze technologie – zarówno ADSL, jak i VDSL – odnotowały po raz kolejny spadki w ilości przesyłanych danych.

Gorąca końcówka roku

Miesiącem, w którym wykorzystujecie najwięcej danych jest grudzień. W okresie świąt i końca roku całościowy ruch w sieci mobilnej wzrósł o kilka procent porównując do poprzedniego roku. W czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku rozmawialiście nieco mniej niż w 2023. Przynajmniej w technologii rozmów mobilnych. Pik rozmów przypada oczywiście na północ w Sylwestra, za to najwięcej SMS-ów wysłano 24 grudnia. Łącznie użytkownicy wysłali ponad 100 mln świąteczno-noworocznych wiadomości tekstowych (niewliczone są wiadomości przesyłane w technologii RCS).

Źródło informacji: orange.pl

Może Ci się również spodoba