Najszybszy Internet mobilny w styczniu 2018? T-Mobile przoduje

Na łamach portalu RFBenchmark.pl opublikowano raport dotyczący jakości i szybkości Internetu mobilnego w Polsce w styczniu 2018 roku.

Internet T-Mobile na prowadzeniu

Ranking został przygotowany na podstawie 21606 pomiarów użytkowników aplikacji RFBenchmark. W styczniu T-Mobile wyszedł na prowadzenie, jeżeli chodzi o średnią szybkość pobierania danych (23,6 Mb/s). Na drugim miejscu uplasował się Plus (21,56 Mb/s), a dopiero na trzecim miejscu dotychczasowy lider – Orange (20,95 Mb/s). Play uzyskał jedynie 18,46 Mb/s, co dało ostatnie miejsce w rankingu.

Internet w Plusie bardzo dobre wyniki

Użytkownicy Plusa w zeszłym miesiącu mogli cieszyć się wysyłaniem plików z prędkością 10,95 Mb/s, internet w Plusie to dobry wybór. Niewiele gorzej poradził sobie T-Mobile oferując swoim abonentom szybkość 10,31 Mb/s. Trzecia pozycja ponownie przypadła sieci Orange, która umożliwiała wysyłanie plików ze średnią prędkością 10,06 Mb/s. Od czołówki wyraźnie odstawał Play. Użytkownicy tej sieci mogli wysyłać pliki z prędkością zaledwie 6,44 Mb/s.

T-Mobile oprócz dobrego wyniku w kategorii szybkości pobierania danych, zgarnął także laur za najniższą wartość ping (39,89 ms).

Zmiany w rankingu operatorów mogliśmy zauważyć już w ostatnim kwartale 2017 roku, kiedy to T-Mobile wysunął się na prowadzenie w kategorii szybkości pobierania danych. Styczniowe wyniki pomiarów użytkowników aplikacji RFBenchmark potwierdzają mocną pozycję tego operatora na rynku usług telekomunikacyjnych – komentuje Szymon Nowak, prezes Notel Polska.

Coraz lepsze wyniki poszczególnych operatorów pokazują, że w Polsce poprawie ulega jakość i prędkość Internetu mobilnego. Dzieje się tak m.in. ze względu na inwestycje prowadzone przez wszystkich operatorów. Większa liczba stacji bazowych wspiera już technologię LTE-Advanced. Dużo pracy w tym segmencie wykonał Play. Inni operatorzy także doposażają pozostałe stacje w moduły radiowe. Warto zauważyć także pozytywny wpływ wprowadzenia modulacji 256QAM, która zwiększa osiągane prędkości maksymalne Internetu mobilnego.– dodaje ekspert telekomunikacyjny.


Co nas czeka w kolejnych miesiącach 2018 roku? Dużym znakiem zapytania jest wprowadzenie technologii MIMO 4×4. Z jednej strony zwiększy to prędkość w granicach 30 procent. Z drugiej – to bardzo duża inwestycja, nie wiadomo na jaką skalę operatorzy zdecydują się ją wdrożyć do swojej infrastruktury. – dzieli się swoją prognozą Szymon Nowak.

Może Ci się również spodoba