Czy warto kupić MacBooka? Zalety i wady

Laptopy MacBook marki Apple od lat cieszą się ogromną popularnością. Wiele osób jednak nigdy wcześniej ich nie używało. Stąd pojawia się często pytanie, czy MacBook to laptop, który naprawdę warto kupić? Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z kilkoma kluczowymi faktami na temat komputerów produkowanych przez firmę z Cupertino.

Wysoka jakość wykonania i wydajna bateria

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że każdy MacBook wykonany jest z trwałych materiałów. Jest to wysokiej jakości aluminium. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupiony laptop posłuży przez wiele lat, nawet przy bardzo częstym użytkowaniu. Wysokiej jakości materiał sprawia, że MacBook jest niezwykle lekki – 13-calowa wersja waży niewiele ponad 1,2 kg. Jest to zatem idealny wybór dla osób, dla których kluczowa jest mobilność. Poza tym laptopy marki Apple, w tym oczywiście MacBook Air, wyposażone są w bardzo wydajną baterię. Śmiało można powiedzieć, że jednym ze znaków rozpoznawczych urządzeń Apple jest długi czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Oczywiście każdy laptop cechuje się innym czasem pracy. Można przyjąć, że minimalne 16 godzin czasy pracy oznacza, że nie zdołamy rozładować komputera podczas intensywnej całodziennej pracy.

Elegancki design

Nie bez znaczenia jest również to, że laptopy marki Apple cechują się niezwykle eleganckim, minimalistycznym wyglądem – niektóre z komputerów z nadgryzionym jabłkiem są wręcz traktowane jak dzieła sztuki użytkowej i wystawiane w muzeach (np. model Cube w nowojorskiej MoMA). Co więcej, dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Modele Air i Pro oferowane są w kolorze srebrnym i gwiezdnoszarym. Dodatkowo modele Air dostępne są także w kolorach złotym i niebieskim (z dopasowanymi kolorystycznie plecionymi kablami). Praktycznym rozwiązaniem, ale mającym także wpływ na wygląd komputera, jest podświetlana klawiatura. Dzięki temu praca wieczorami przy ograniczonym oświetleniu staje się dużo wygodniejsza.

System operacyjny macOS

Mówiąc o laptopach marki Apple, nie można pominąć kwestii związanej z systemem operacyjnym. To, czym w szczególności wyróżnia się macOS jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. System ów nie wymaga osobnego programu antywirusowego. Dodatkowo jest niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze. Poza tym, macOS cechuje się znakomitą stabilnością (wyrastającą z legendarnego systemu Unix), świetną optymalizacją – 8 GB RAM to odpowiednik 16 dla platformy Windows – i bezproblemową współpracą z innymi urządzeniami marki Apple (iPhone, Apple Watch, iPad). Pod tym kątem na pewno wyróżnia się laptop MacBook 15. To najnowsza wersja urządzeń z serii Air. Do tej pory dostępne były wyłącznie modele z przekątną matrycy 13,3 i 13,6 cala, teraz jest to także 15,3 cala. Wspomnieć trzeba, że system operacyjny jest raz w roku aktualizowany do kolejnej wersji, co pozwala na korzystanie z nowych funkcji i możliwości – w przypadku macOS Ventura użytkownicy zyskali m.in. część aplikacji znanych z iPhone’a (np. aplikację Pogoda).

Wydajny procesor Apple M1

Co jeszcze wyróżnia każdego MacBooka? Na pewno jest to wysokiej jakości procesor linii M. Tworzony jest on przy zastosowaniu technologii ARM. Dzięki temu każdy MacBook cechuje się wysoką wydajnością oraz energooszczędnością. Najnowsze modele laptopów wyposażone są w procesory wyższej generacji M2. Jednak MacBook Air M1 to wciąż znakomita, tańsza alternatywa dla najnowszych komputerów z procesorem M2.

Ekran Liquid Retina

Kilka słów warto jeszcze powiedzieć o unikatowym wyświetlaczu Liquid Retina. W modelach 13-calowych zastosowano klasyczne wyświetlacze Retina, czyli matryce IPS ze standardowym podświetleniem LED. Z kolei w większych laptopach zastosowano wyświetlacz Liquid Retina XDR, czyli matrycę IPS z innowacyjnym podświetleniem mini-LED. Takie rozwiązanie to gwarancja doskonałej wyrazistości kolorów.

Czy MacBook ma jakieś wady?

Jeśli chodzi o funkcjonalność i wykonanie, to trudno jest się tu doszukiwać większych wad. Wspomnieć można tu jedynie o cenach laptopów marki Apple, które są sporo wyższe w porównaniu z innymi urządzeniami. Pamiętać jednak trzeba, że w tym przypadku płaci się za niezwykłą jakość. Inną wadą może być przyzwyczajenie do systemu Windows, choć nawet krótkie obcowanie z laptopem Apple’a sprawia, że wielu użytkowników i użytkowniczek nie wyobraża sobie powrotu do środowiska Microsoftu. Inna sprawa, że produkty tego ostatniego, takie jak Office czy Teams, mają oczywiście swoje macowe wersje.

Może Ci się również spodoba