Antywirus – zainstaluj go na wszystkich urządzeniach

Antywirus – zainstaluj go na wszystkich urządzeniach

Bezpieczeństwo i wysoki komfort przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych zawsze powinny być priorytetami dla każdego użytkownika. Ochroń się przed atakami hakerskimi i działaniami złośliwego oprogramowania. Poznaj kilka kluczowych zasad właściwego poruszania się po Internecie oraz wdróż kilka procedur zapobiegawczych – i niech nic nie staje Ci na drodze podczas swobodnego surfowania.

Po co instalować antywirusy?

Każde urządzenie, posiadające wejściówkę na nośniki danych oraz przyłącze internetowe, jest narażone na szkodliwe ataki z zewnątrz. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy zrobić na nowym gadżecie, powinno być zainstalowanie oprogramowania ochronnego – w pełni dostosowanego do danego systemu operacyjnego. Antywirus Windows 10/11 to jeden z najczęściej wybieranych wariantów. Dobry antywirus zapobiegnie:

 • Kradzieży haseł do kont bankowych oraz tych do portali społecznościowych.
 • Całkowitym zniszczeniu urządzenia i zablokowaniem do niego dostępu.
 • Spowolnieniem działania systemu operacyjnego urządzenia oraz wolniejszym wczytywaniem plików na dysku twardym.
 • Zaszyfrowaniem Twoich lokalnych plików i żądaniem za ich odblokowanie okupu.
 • Rozsyłaniem spamu, w tym i poprzez użycie Twoich kont na portalach społecznościowych.

Jaki antywirus sprawdzi się na Twoim urządzeniu?

Wszystko zależy od tego, jakie to urządzenie. Antywirus Android sprawdzi się wyłącznie na gadżetach posiadających ten system operacyjny – czyli na smartfonach i tabletach. Z kolei antywirus Mac będzie działał na komputerach i laptopach od producenta Apple. Przed pobraniem i zainstalowaniem konkretnego wariantu warto zapoznać się z rankingami i opiniami o konkretnych programach. Pozwoli to zapobiec ewentualnym rozczarowaniom.

Bowiem dobry antywirus nie posiada wyłącznie mocnego skanera, błyskawicznie reagującego w czasie rzeczywistym czy optymalizację, nie wpływającą znacząco na pamięć i optymalizację urządzenia. Wiele programów ochronnych ma także opcje:

 • Wprowadzenia kontroli rodzicielskiej, dzięki czemu Twoje dziecko nie będzie wchodzić na niewłaściwe strony internetowe.
 • Możliwością czyszczenia zaległych plików-śmieci.
 • Stworzeniem silnej zapory przeciw szkodliwemu oprogramowaniu w Internecie.

Jak jeszcze możesz zabezpieczyć się przed szkodliwymi działaniami w Internecie?

Nawet najlepszy antywirus nie ochroni Cię w pełni przed atakami hakerskimi, jeśli Ty sam nie będziesz rozsądnie przeglądał strony internetowe. Twoje działania są wyjątkowo istotne, dlatego pamiętaj o kilku zasadach bezpieczeństwa:

 • Nie wchodź w interakcję z botami ani obcymi osobami, rozsyłającymi spamerskie linki.
 • Nie pobieraj plików z nieznanych źródeł.
 • Nie loguj się na swoje konta na portalach społecznościowych ani nie dokonuj płatności bankowych, będąc podłączonym do publicznego Wi-Fi.
 • Blokuj reklamy i wyskakujące okienka – możesz do tego użyć niektórych opcji w antywirusie lub zainstalować dodatkową aplikację.

Dzięki tym prostym zasadom ograniczysz hakerom możliwości ataku na Twoje urządzenie.

Może Ci się również spodoba