TP-Link router – parametry, możliwości, konfiguracja

TP-LINKRouter to urządzenie niezbędne w niemal każdym domu i miejscu pracy. Umożliwia łączenie się z internetem za pomocą WiFi bez konieczności użycia kabla sieciowego. Zobacz, jak wybrać TP-Link router dopasowany do swojego połączenia internetowego, a także co warto wiedzieć o jego konfiguracji.

Jak wybrać odpowiedni router? Ważne parametry

Wybierając konkretny sprzęt, zwróć uwagę przede wszystkim na jego zasięg. Odpowiadają za niego zewnętrzne anteny – dzięki nim możliwe jest utrzymanie wysokiej prędkości transferu na dużych odległościach. Rezultatem będzie dostęp do szybkiego internetu w każdym pomieszczeniu domu czy biura. Na stronie https://www.neonet.pl/routery.html?producent=tp-link znajdziesz modele, w których zamontowano zaawansowane technologicznie anteny.

Istotną informacją powinna być dla ciebie obsługa dwóch częstotliwości: 2,4GHz i 5GHz. Dwupasmowy TP-Link router zwiększy przepustowość łącza oraz zasięg. Niektórzy producenci oferują także sprzęt działający w trybie trzypasmowym. Idealnie sprawdza się na przykład do gier – wykorzystasz tylko jedno z pasm, nie spowalniając działania internetu na innych urządzeniach.

Jeśli planujesz korzystać zarówno z z sieci bezprzewodowej, jak i z połączenia kablowego, zwróć uwagę na rodzaj złącza. Dostawcy internetu kablowego najczęściej stosują typ końcówki jest RJ-45 – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że właśnie taką znajdziesz w swoim domu. Zdecydowanie rzadziej pojawia się kabel RJ-11 typowy dla połączenia telefonicznego – odchodzi ono już do lamusa. Routery do internetu mobilnego mogą natomiast posiadać złącze USB.

Standard sieci bezprzewodowej – kluczowy przy wyborze routera

Kolejnym ważnym parametrem jest standard sieci bezprzewodowej. Najnowszy z nich (802.11ax) gwarantuje prędkość transferu danych nawet do 10 Gb/s. Jednak do zastosowania w domu zupełnie wystarczy typ 802.11ac przesyłający dane z prędkością 1 Gb/s lub nawet 802.11n (nazywany także technologią N) z transferem 300 Mb/s (w paśmie 5 GHz) oraz 150 Mb/s (na częstotliwości 2,4 GHz). Standard dopasuj do prędkości domowego internetu. Jeśli korzystasz z połączenia 300 Mb/s, odpowiednia będzie wspomniana technologia N – dzięki niej wykorzystasz w pełni zakres sieci.

Dodatkowe funkcje routerów

Kupując TP-Link router, zwróć uwagę także na dodatkowe funkcje. „Sieć dla gości” umożliwi korzystanie z internetu bez konieczności udostępniania zasobów sieci lokalnej. „Kontrola rodzicielska” pozwoli na zarządzanie dostępem do Internetu. Za jej pomocą możesz na przykład ograniczyć połączenie z internetem wybranemu laptopowi czy smartfonowi.

Szyfrowanie WPA/WPA2 zapewni Ci ochronę przed szkodliwymi działaniami. Sprzęt z funkcjonalnością serwera VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej, to kolejne interesujące rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa. Routerem TP-Link najczęściej jesteś w stanie sterować za pomocą smartfona lub tabletu – ułatwia to aplikacja TP-Link Tether.

TP-Link router – konfiguracja

Zanim zaczniesz korzystać z urządzenia, powinieneś najpierw zmienić ustawienia sieci bezprzewodowej. Szczegółowe informacje na temat tego, jak skonfigurować router TP-LINK, znajdziesz na stronie producenta. Instrukcja krok po kroku przeprowadzi cię przez cały proces. Na pewno będziesz musiał wpisać adres IP routera, domyślną nazwę użytkownika oraz hasło. Kiedy konfiguracja routera TP-Link będzie gotowa, zadbaj jeszcze o zabezpieczenie sieci bezprzewodowej wybraną metodą szyfrowania danych. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo w Internecie.

 

Może Ci się również spodoba