Plusy i minusy pracy z dwoma monitorami
Plusy pracy z dwoma monitorami
1. Zwiększenie produktywności
Niewątpliwie pierwszą korzyścią, w odniesieniu do korzystania z dwóch monitorów, jest znaczna poprawa wydajności pracy. Na przykład osoby zajmujące się pracą badawczą mogą zrezygnować z konieczności rozszerzania i zwijania okien. Zamiast tego mogą mieć aplikację do robienia notatek na jednym monitorze, a książkę, plik lub stronę internetową, z którą się zapoznają, na drugim. Ta konfiguracja jest również doskonała dla programistów czy grafików. Podczas gdy na jednym monitorze kodujesz, na drugim możesz mieć inne oprogramowanie, którego potrzebujesz do użycia lub konsultacji. Tak więc, ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, aby podzielić okna, których używasz najczęściej na jednym i drugim monitorze, aby uniknąć częstego zamieniania okien. Do wszystkich tych zadań świetnie sprawdzi się laptop Dell Inspiration.
2. Każdy ekran może pełnić inną funkcję
Funkcje, jakie może pełnić dodatkowy monitor dodany do konfiguracji sprzętowej, są wielorakie. Jeśli pracujesz już ze stałą aplikacją na głównym monitorze, dodatkowy monitor możesz przeznaczyć na rozrywkę, odtwarzając treści internetowe, takie jak YouTube czy serwisy streamingowe. W zależności od środowiska, w którym działasz, możesz nadać swojemu drugiemu wyświetlaczowi określoną funkcję. W wielu przypadkach są one również wykorzystywane do wspierania monitorowania metryk w przypadku stron internetowych i sieci społecznościowych, ale także analizy ruchu, np. dla administratorów sieci.
3. Lepsza wydajność karty graficznej
Posiadanie dodatkowego monitora oznacza, że musimy mieć dodatkową kartę graficzną. W ten sposób obciążenia związane z przetwarzaniem obrazu kierowane do każdego monitora są dzielone, co sprzyja lepszej wydajności. W tym sensie konieczne jest, abyś wiedział, która z Twoich kart graficznych jest bardziej wydajna, aby użyć ekranu z tą karta graficzną, jako głównego. Dzięki temu będziesz mógł znacznie lepiej wykorzystać wydajność swojej najlepszej karty graficznej, pozostawiając mniej wydajną kartę do zadań drugorzędnych.
Minusy pracy z dwoma monitorami
1. Większa inwestycja
Jedną z głównych wad pracy z dwoma monitorami jest to, że wymaga to inwestycji. Posiadanie dodatkowego ekranu oznacza jego zakup, a jeśli nie masz dodatkowej karty graficznej, to również będziesz musiał ją dokupić. Kwota, którą zainwestujesz, będzie zależała wyłącznie od Twoich potrzeb. Jeśli masz już w domu monitor, to sprawdź, czy nie potrzebujesz dodatkowej karty graficznej. Tak samo warto sprawdzić, czy komputer ma dodatkowe wejście do podłączenia kolejnego monitora. W tym przypadku masz wielkie szczęście i nie będziesz musiał ponosić żadnych kosztów.
2. Komputer musi być kompatybilny
Na przykład, jeśli masz laptopa z portem HDMI, a monitor VGA, nie będziesz mógł z niego korzystać. Podobnie, jeśli masz komputer stacjonarny z parą portów VGA i wyświetlacz ze złączem HDMI, nie będziesz mógł ich zintegrować. Nie wszystko jednak stracone, gdyż dostępne są adaptery portów. Aby rozwiązać powyższe przypadki wystarczy kupić jedno z tych urządzeń, które pozwoli na wykonanie połączenia.
3. Dostępna przestrzeń fizyczna na biurku lub ścianie
Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy dodawaniu nowego monitora do swojej konfiguracji, jest fizyczna przestrzeń. Przed nabyciem monitora trzeba będzie zweryfikować, czy ma się miejsce na jego umieszczenie, a to z kolei będzie determinowało wielkość danego monitora. Określenie fizycznej przestrzeni, w której znajdzie się nowy ekran, pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i uniknąć zakupu sprzętu większego niż dostępna przestrzeń.