Jak BEZPIECZNIE korzystać z Internetu w smartfonie? Poznaj 4 podstawowe zasady
Smartfony to codzienność XXI wieku. Nie rozstajemy się z nimi i wykonujemy przez nie wiele ważnych operacji. Nie zawsze jednak zastanawiamy się nad ich bezpieczeństwem, a warto! Przedstawiamy 4 zasady, jakie powinnieneś zastosować, aby w pełni zabezpieczyć swoje dane przed atakami z zewnątrz.
Zapewne czytasz ten artykuł trzymając w dłoni swój smartfon
I nie jest to pierwszy ani ostatni raz w ciągu tego dnia, kiedy do niej trafił. Potem przescrollujesz Facebooka lub Instagrama, odpiszesz na kilka wiadomości, a wieczorem zrobisz przelew, bo jutro musi trafić na konto przyjaciela, który ostatnio pożyczył Ci pieniądze. W obecnych czasach telefony stały się naturalnym wręcz przedłużeniem naszych rąk. Są ogólnodostępne, najnowsze modele z każdym sezonem stają się coraz tańsze i dają tak ogromne możliwości, że korzystamy z nich nawet częściej niż z komputerów.
Trzeba to przyznać – nie jesteśmy w stanie bez nich funkcjonować…
…a nawet jeśli bylibyśmy do tego zmuszeni, jak trudne byłoby to życie! Skoro więc robimy już na nich tyle rzeczy, od umawiania się z bliskimi na spotkanie po zawieranie transakcji czy realizowanie przelewów pieniężnych na bardzo wysokie kwoty, warto by zastanowić się nad poprawą własnego bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci.
Jeśli nie jesteś pewien co możesz zrobić, aby realnie zabezpieczyć się przed atakami w Internecie, ten artykuł jest dla Ciebie.
Oto 4 podstawowe zasady korzystania z Internetu w smartfonie
1. Nie pobieraj aplikacji z niesprawdzonych źródeł!
Każdy z nas zainstalował samodzielnie przynajmniej jedną aplikację. Scrollowanie social media nie byłoby tak wciągające, gdybyśmy nie robili tego przy pomocy apek. Z poziomu przeglądarki Facebook nigdy nie działa tak szybko, jak powinien, a logowanie się do banku potrafi być strasznie irytujące. Wszyscy to znamy…
Pamiętaj jednak, by nigdy nie instalować niczego z podejrzanych serwisów. Google Play Store i Apple App Store w przypadku urządzeń Apple to sprawdzone, niewyczerpane źródło świetnych aplikacji. Znajdziesz tam praktycznie wszystkie – od płatnych po darmowe! Ponadto wybrane apki, jak na przykład social media są dostępne w wersjach przeznaczonych dla starszych telefonów o mniejszej pamięci, co jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli Twój łącznie z kartą pamięci jest przeładowany, a większość plików jest dla Ciebie tak istotna, że nie możesz pozwolić sobie na ich usunięcie.
Ostatecznie, jeżeli potrzebujesz pobrać na swój smartfon coś, czego nie ma w podanych sklepach, pamiętaj, by zrobić to wyłącznie z oficjalnej strony producenta, jeśli jest on sprawdzoną firmą, której można zaufać. Nie zapomnij też sprawdzić jakich uprawnień żąda każda aplikacja, jaką instalujesz i czy nie przekraczają one znacznie zakresu jej przeznaczenia.
2. Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi oraz ogólnodostępnych portów USB!
Czasem zdarzy się, że musimy skorzystać z publicznego Wi-Fi, gdy jest dostępne w pobliżu, jednak bądź ostrożny i minimalizuj tego typu sytuacje do pojedynczych, bardzo rzadkich przypadków. Jednak bez względu na to, co się wydarzy, odradzamy korzystanie z nieznanych, niezabezpieczonych sieci.
Pamiętaj, że każdy, kto bada ich ruch, otrzyma dostęp do wszystkich witryn, z których korzstałeś – w tym do haseł i podanych przez Ciebie wrażliwych danych. Jeśli już musisz odwiedzić jakiś serwis, pamiętaj, by używał protokołu HTTPS, dzięki któremu cały Twój ruch jest szyfrowany, a ktoś siedzący „po drugiej stronie” darmowego Wi-Fi nie będzie mógł go odczytać.
Co do darmowych portów USB – może czaić się w nich szkodliwe oprogramowanie. Co prawda zdarza się to rzadko, jednak lepiej mieć w torbie powerbank i nigdy nie stać się tym jednym pechowym przypadkiem na milion.
3. Antywirus!
Pewnie nie raz o nich słyszałeś i nic dziwnego. Warto zainwestować w dobrego antywirusa. Nawet jeśli jednorazowo wiąże się to z większym wydatkiem, to lepiej się na niego zdecydować niż pewnego dnia zorientować się, że z konta zniknęło nam kilkanaście tysięcy skrupulatnie oszczędzane przez ostatnie miesiące (albo lata!).
Istnieje też doskonale nam wszystkim znane darmowe oprogramowanie antywirusowe, które oczywiście posiada znacznie mniejsze możliwości niż płatne, jednak dobrze jest poczytać o nim, znaleźć możliwie najlepsze i profilaktycznie zainstalować. Nic to nie zaszkodzi, a zawsze może pomóc pozbyć się drobnego złośliwego gościa, którego pobraliśmy przypadkowo klikając w niewłaściwy link.
Zawsze można też przez miesiąc wypróbować bezpłatnie pełną wersję programu i zdecydować czy dany produkt spełnia nasze potrzeby, czy lepiej jednak skorzystać z usług innego producenta.
4. VPN!
Niezależnie od tego, czy posiadasz antywirusa, czy nie – jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce, aby jego dane (i finanse!) pozostały bezpieczne niezależnie od miejsca, w jakim łączy się ze źródłem Internetu. Virtual Private Network czyli VPN, to nic innego jak wirtualny, szyfrowany tunel, który daje możliwość w pełni bezpiecznego połączenia z siecią w każdym miejscu na Ziemi. Od tych darmowych w galeriach handlowych, po Twoją własną.
Co ciekawe, dzięki niemu nie tylko Twoje hasła, wszystkie rodzaje transakcji, które zawierasz, dane i dokumenty, jakimi się posługujesz, pozostają pod ochroną. Nie tylko hakerzy, operator sieci, aplikacje, ale nawet rząd czy systemy służące do podsłuchu online nie będą w stanie wykraść Twoich danych podczas ich przesyłania przez internet.
Brzmi niesamowicie? Dzięki połączeniu VPN wszystkie odbierane i wysyłane dane z Twojego smartfona będą szyfrowane, a Twój adres IP będzie ukryty. Więcej o VPN-ach na smartfony, przeczytasz tutaj: https://topvpn.pl/vpn-na-telefon/
Stosując się do tych czterech prostych zasad, Twój smartfon będzie zawsze bezpieczny.
Ty natomiast pozostaniesz online w każdej sytuacji ze świadomością, że wszystko, co ma pozostać wyłącznie w historii wyszukiwania telefonu, nie dostanie się w niepowołane ręce.