Elementy osobistego systemu bezpieczeństwa danych

Opisany poniżej system zabezpieczenia przed utratą danych może mieć też zastosowanie jak najbardziej dla małych i średnich firm.
Coraz większa ilość danych jest zapisywana elektronicznie. Często są to dane bardzo ważne dla nas – mogą zawierać informacje służbowe, ważne dokumenty czy zdjęcia naszej rodziny z wielu lat a w przypadku firmy są informacje istotne a nawet newralgiczne dla działania przedsiębiorstwa.
Przechowywanie takich ważnych plików w jednym tylko miejscu jest bardzo ryzykowane. Komputery ulegają awariom – może zdarzyć się chociażby spięcie albo atak hakerski – i dane mogą zostać utracone. Dlatego zasadne będzie utworzenie systemu bezpieczeństwa danych opartym na rozproszonych nośnikach pamięci autonomicznych względem siebie.

Osobisty system bezpieczeństwa danych

Założeniem tego systemu jest bieżące tworzenie kopii zapasowych zapisywanych na kilku urządzeniach nie powiązanych ze sobą czyli autonomicznych wobec siebie i zabezpieczonych dodatkowo kluczem szyfrującym.
Poniżej wymienione i opisane są elementy proponowanego systemu. Oczywiście zestaw taki można modyfikować, chodzi o to by zapisywać dane w kilku miejscach.

  • Dysk zewnętrzny HDD nr1
  • Dysk zewnętrzny HDD nr2
  • Dysk zewnętrzny SSD
  • Drugi komputer stacjonarny dedykowany do zapisu kopii bezpieczeństwa, nie połączony z Internetem ani żadna inna siecią.

Wszystkie dane zapisane na powyższych nośnikach powinny być szyfrowane.
Cechą tego systemu jest to że nikt nie ma dostępu do tych danych oprócz ciebie i upoważnionych osób. Jeżeli chodzi o rozwiązania dysków online – tutaj jest kwestia osobistej decyzji. Należy jednaj zwrócić uwagę ze nie wiesz kto przegląda twoej dane w przypadku tzw chmury.

Czy dyski zewnętrzne są 100% bezpieczne jeżeli chodzi o przechowywanie danych?

Nie są jeżeli chodzi utratę danych wskutek uszkodzenia mechanicznego lub elektrycznego albo błędu logicznego. Ale ten procent i tak jest bardzo duży. Można powiedzieć że ze względu na powyższe zagrożenia dyski zewnętrzne są w miarę bezpieczne. Dodatkowo zastosowanie kilku dysków daje większe prawdopodobieństwo zachowania naszych danych.

Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych

Należy pamiętać że bardzo często dane nie są utracone bezpowrotnie a tylko jest utrudniony dostęp do nich. Wówczas,w przypadku danych ważnych– o ile sami nie zajmujemy się na poziomie profesjonalnych odzyskiwaniem danych – należy w skorzystać z usługi odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych – oferowanych przez specjalistów indywidualnych lub firmy informatyczne.

Podsumowanie

Proponowany system zabezpieczenia się przed utrata danych jest relatywnie bardzo tani a zarazem niezwykle efektywny.

Może Ci się również spodoba