Czy warto wymienić iPhone na nowszy model?

Są tacy, którzy nie mogą się doczekać, kiedy staną się posiadaczami iPhone’a nowej generacji. Są osoby, które są zadowolone ze swojego obecnego iPhone’a i nie chcą go wymieniać. A potem są ci na pomiędzy: ci, którzy dbają o środowisko i swój budżet, ale są też zainteresowani innowacjami technologicznymi. Czy brak chęci zakupu nowego flagowca oznacza pozostanie w tyle?

Porównanie najlepszych modeli iPhone’ów

Weźmy jeden z najstarszych, wciąż działających i prawie najnowszych modeli, czyli iPhone 8 i iPhone 12. W świecie smartfonów lata powinny być dużą różnicą, ale jak to się przekłada na rzeczywiste, codzienne użytkowanie urządzenia?

Jeśli chodzi o iPhony, wiek nie jest wyznacznikiem wydajności. Pięcioletni iPhone 8 nie tylko dorówna, ale nawet z łatwością przewyższy niektórych rywali. Model ten, który w momencie premiery był niezwykle wydajny, nadal otrzymuje najnowsze aktualizacje oprogramowania i prawdopodobnie będzie wyposażony w system iOS 16.

Główne różnice w iPhone 12 to szybszy procesor, ekran OLED i dodatkowy aparat fotograficzny. Aparat iPhone’a 8 wyprzedził konkurentów o kilka klas w 2017 roku. Moduł ten nie zestarzał się tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Nadal produkuje świetne zdjęcia i materiały wideo.

To samo tyczy się ekranu: Jeśli nie spędzasz dużej ilości godzin na oglądaniu filmów, obecny wyświetlacz Retina dobrze nadaje się do codziennych czynności dzięki dobremu odwzorowaniu kolorów i dużej gęstości pikseli na cal. Ekran OLED w iPhone 12 oferuje żywsze kolory, ale nawet on może po pewnym czasie wyblaknąć.

W tym tekście celowo pominęliśmy kwestię kompatybilności z najnowszymi grami, gdyż uważamy, że osoby lubiące grać w gry na smartfonach nie będą miały nic przeciwko upgrade’owi do mocniejszego modelu, ale zrobią to tylko wtedy, gdy będzie ku temu okazja.

Dla osób, którym zależy na płynności i funkcjonalności, ale które nie muszą podążać za najnowszymi trendami, wystarczą modele takie jak dobrze znany iPhone 8.

Kiedy konieczna jest zmiana modelu iPhone’a?

Dlaczego uważasz, że Twoje urządzenie z czasem stało się wyraźnie wolniejsze?

Duża część z nich wynika ze złej konserwacji. Zużyte lub uszkodzone części można łatwo wymienić na inne w dobrym stanie. W przypadku starszych iPhone’ów banalne czynności, takie jak wymiana baterii na nową, mogą przynieść niezwykłe rezultaty. Dodaj do tego przywracanie ustawień fabrycznych, a otrzymasz urządzenie, które jest tak szybkie i responsywne, jak w dniu zakupu. To jedna z cech, która sprawia, że iPhone jest udanym produktem.

Rynek wypełniony jest sprzętem, który w większości przypadków nie służy użytkownikowi, a już na pewno nie jest przyrodzie. Wymiana iPhone’a na nowy jest konieczna tylko wtedy, gdy wymagają tego względy praktyczne i ekonomiczne, czyli gdy uszkodzenie jest nieodwracalne, gdy ryzyko awarii jest zbyt duże lub gdy smartfon nie może bez problemów uruchamiać ważnych dla użytkownika aplikacji.

Wszystkie inne problemy mogą być rozwiązane przez fachowy serwis naprawy iPhone’a, taki jak AppleFix, po znacznie niższych kosztach i ze znacznie mniejszą szkodą dla środowiska. Warto więc poważnie rozważyć tę opcję i nie dać się ponieść emocjom związanym z zakupem nowego telefonu.

Co więc wybrać?

Kupując nowy model iPhone’a, zastanów się, czy potrzebujesz nowego modelu, czy może lepiej zdecydować się na smartfon z drugiej ręki. Czy warto płacić o wiele więcej za nowy model, gdy używany nie będzie mu ustępował w żadnym względzie? Odpowiedz sobie sam. Gwarancja oferowana przez producenta nie zachwyci Cię swoją trwałością, a z czasem wszystkie moduły się zużyją. Znacznie lepiej jest wybrać używane urządzenie, które jeszcze działa i zlecić profesjonaliście jego diagnozę, wymianę baterii na nową i sprawdzenie innych części, które mogą wymagać naprawy.

Może Ci się również spodoba