Chmury obliczeniowe – który rodzaj usług nada się najlepiej do Twojego biznesu?
Chmury obliczeniowe są wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i mniejsze oraz większe firmy. Pozwalają one na bezpieczne przechowywanie danych w różnych formach. Istnieje kilka typów chmur obliczeniowych. Który z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku przedsiębiorstw?
Chmury obliczeniowe dla firm
W przypadku firm niezwykle istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo chmury obliczeniowej. Często gromadzone dane są bardzo cenne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z tego powodu warto wybierać sprawdzone usługi, takie jak te dostępne na stronie https://cloudferro.com/.
Istnieje kilka rodzajów chmur obliczeniowych, które różnią się od siebie dokładnym działaniem oraz stopniem bezpieczeństwa danych. Najważniejsze z nich to:
- prywatne,
- publiczne,
- hybrydowe,
- multicloud.
Chmury publiczne są bardzo popularnym rozwiązaniem, jednak wiążą się z ryzykiem spadku wydajności, a za działanie systemu bierze odpowiedzialność wyłącznie operator. Wariant prywatny zapewnia natomiast większe bezpieczeństwo. W tym przypadku fizyczna platforma może być zlokalizowana nawet w samej firmie, dlatego to przedsiębiorca i zatrudnione osoby są odpowiedzialne za jej działanie. Stworzenie takich chmury bywa jednak dość skomplikowane.
Chmura hybrydowa łączy najlepsze cechy opcji prywatnej i publicznej. Z tego powodu jest ona chętnie wybierana przez właścicieli firm. Istnieje także środowisko obliczeniowe multicloud opierające się na jednym źródle i wielu chmurach od różnych dostawców. Jest jednak w fazie eksperymentalnej, dlatego nie korzysta z niej zbyt wiele podmiotów.
Wybór chmury obliczeniowej
Decyzja o wyborze konkretnej chmury obliczeniowej powinna bazować na kilku czynnikach. Najważniejsze są potrzeby danej firmy oraz jej budżet. Niektórym wystarczą jedynie chmury publiczne, podczas gdy inni będą woleli postawić na bezpieczniejszy wariant prywatny. Z tego powodu optymalnym rozwiązaniem staje się hybryda, która pozwala na obniżenie kosztów i zapewnienie dobrej kontroli oraz ochrony gromadzonych danych.