Sprawdź, czy nie przepłacasz za abonament komórkowy
Przeciętna oferta dotycząca abonamentu komórkowego wynosi aktualnie w Polsce ok. 55 złotych. 1/4 Polaków płaci mniejsze rachunki za telefon i internet, ale też 1/4 płaci za to samo nawet ponad 60 złotych miesięcznie. Tymczasem koszt doskonałej jakości rozmów i internetu mobilnego nie musi przekraczać 30 złotych. Dowiedz się, jak to możliwe.
Kupuj to, czego faktycznie potrzebujesz
Marketing wielu sieci opiera się na sprzedaży usług wiązanych, które, kupowane w pakiecie, mają jednostkowo niższe ceny. Problem polega na tym, że kuszeni obietnicą „dużego” pakietu internetowego, abonamentu telefonicznego obejmującego również rozmowy w roamingu i telefon komórkowy, często zapominamy, że… zwyczajnie ich nie potrzebujemy. Dlatego przed podpisaniem umowy na abonament telefoniczny warto dokładnie zastanowić się, czy faktycznie jest nam niezbędna każda pozycja oferowana przez operatora. Oczywiście jeśli telefon stanowi nasze narzędzie pracy, dużo podróżujemy, a stary telefon wymaga już wymiany, może zdarzyć się, że taki abonament będzie dla nas korzystny. Statystyki jednak wskazują, że Polacy przepłacają za usługi telefoniczne i internet mobilny, głównie dlatego, że nie mają świadomości dotyczącej alternatywy.
Stawiaj na nowoczesność: 5G
Technologia 5G niebawem stanie się standardem w prędkości przesyłu danych: co prawda aktualnie dostępna jest głównie dla mieszkańców dużych miast, ale zmienia się to bardzo szybko. Na stronie https://otvarta.pl/ znajdziesz mapę, na której sprawdzisz, czy zasięg 5G obejmuje Twoją lokalizację. Z czym wiąże się użytkowanie 5G? Przede wszystkim, gwarantuje to bardzo niskie, niezauważalne opóźnienia, niezawodność, olbrzymią pojemność sieci i doskonałą efektywność. Wszystkie te właściwości sprawiają, że doświadczenia użytkowników, niezależnie od tego, czy wykorzystują sieć do pracy zdalnej, rozrywki i gier czy komunikacji z bliskimi, są na bardzo wysokim poziomie. Korzystając z sieci 5G nie doświadczamy za to problemów z przeciążonymi nadajnikami. Warto mieć świadomość, że chociaż 5G już od lat jest dostępna na terenie Polski, nadal nie wszyscy popularni operatorzy umożliwiają korzystanie z tej technologii; tymczasem Otvarta jest jednym z pierwszych, który udostępnił ją swoim użytkownikom. Co ważne, 5G nie musi słono kosztować! Przykładowo, Otvarta oferuje dostęp do tej technologii wszystkim swoim użytkownikom: niezależnie od wysokości abonamentu (który zaczyna się już od 9,90 zł). Co więcej, żaden operator nie oferuje dostępu do internetu mobilnego w tylu opcjach, które można dopasować do swoich potrzeb.
Internet mobilny, czyli bądź zawsze w kontakcie
To, że każdy z nas potrzebuje pewnego pakietu internetu w smartfonie to obecnie oczywistość. Kwestią otwartą pozostaje, jak wysoki pakiet powinniśmy wykupić: dla niektórych zupełnie dobrym rozwiązaniem będzie 2GB, inni będą potrzebować dziesięciokrotnie więcej (np. zapaleni gracze). Niekiedy można spotkać się z przekonaniem, że najlepszy internet do zastosowania domowego to ten „po kablu”, tymczasem dobrej jakości rozwiązania LTE (mobilny internet) doskonale sprawdzają się również w domowych warunkach i zapewniają większe bezpieczeństwo w sieci.
Internet mobilny jest bardzo szybki, niemal powszechnie dostępny i jego podstawową zaletą jest to, że może nam towarzyszyć wszędzie. Nim jednak skusimy się na hasło marketingowe o „nielimitowanym LTE” czy „superszybkim internecie mobilnym” upewnijmy się, że obrazuje ono rzeczywistość. Transparentni operatorzy dokładnie określają, ile danych można wykorzystać w standardzie LTE. Dlaczego to istotne? Ponieważ zazwyczaj po wykorzystaniu dostępnego pakietu, prędkość internetu drastycznie spada, na co nie możemy sobie pozwolić, jeśli np, pracujemy zdalnie. Zazwyczaj w takich sytuacjach użytkownicy decydują się na dodatkowe dokupienie pakietu LTE i ich „najtańszy abonament”, gdy podsumuje się te nadprogramowe koszty, okazuje się bardzo drogi.
Wybierasz operatora? Na to zwróć uwagę!
Już wiesz, dlaczego warto stawiać na technologię 5G i dokładnie sprawdzać, co kryje się pod sloganem dotyczącym ultraszybkiego internetu bez limitu. Dodatkowymi kwestiami, które dobrze jest skontrolować, jest np. kwestia adresu IP. U operatora Otvarta, standardowo dostępny jest dla wszystkich użytkowników adres dynamiczny, jednak operator ten jako jedyny na rynku umożliwia klientom indywidualnym również przypisanie stałego adresu IP zarówno prywatnego, jak i publicznego, co znajduje zastosowanie na przykład w biurach.
Decydując się na zmianę operatora, dowiedzmy się, ile kosztuje przeniesienie numeru: zazwyczaj operatorzy nie pobierają za to opłat, jednak w sporadycznych przypadkach może się tak zdarzyć.
Ostatnią istotną sprawą jest eSIM: aktualnie jedynie pojedynczy operatorzy oferują to rozwiązanie. Tymczasem od przyszłego roku Apple przechodzi na produkcję smartfonów współpracujących wyłącznie z eSIM. Podobnie jak w przypadku 5G, tutaj również warto myśleć perspektywicznie: szczególnie, jeśli zależy nam na używaniu telefonów najnowszej generacji.
Najtańszy abonament dla każdego
Reasumując, wybór operatora usług telefonicznych i internetowych powinien być poprzedzony wnikliwą analizą oferty. Zacznij od swoich potrzeb: abonament dla firm będzie inny niż abonament dla dziecka, ale nie pozwól, aby ofertę za Ciebie definiował operator, umieszczając w niej niepotrzebne dodatki. Tanie rozmowy telefoniczne to nie wszystko, jeśli sporo korzystasz z internetu: 5G zapewni Ci dostęp do najwyższej jakości usług telefonicznych i przesyłu danych.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupisz najtańszy abonament bez telefonu, sprawdź operatora Otvarta. Może się on aktualnie poszczycić najlepszą na rynku ofertą obejmującą pakiet Internetu 21 GB za 18,99 zł, rozmowy i SMS bez limitu, HD VOICE i technologię 5G. Jako opcję można również wybrać eSIM. Od ponad roku wspomniana oferta jest bestsellerem w uznanej porównywarce https://komorkomat.pl/. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podpisując umowę z Otvarta decydujemy się na korzystanie z jej usług bezterminowo (czyli w dowolnym momencie możliwe jest wypowiedzenie umowy bez konsekwencji finansowych). Tymczasem u tradycyjnie działających operatorów taka możliwość dostępna jest jedynie w przypadku telefonów na kartę, oferujących zazwyczaj znacznie mniejsze możliwości technologiczne i wiążących się z wyższymi kosztami utrzymania przy dużych pakietach internetowych.